субота, 9 березня 2019 р.

Тема:  Зіткнення з таємним – дар дитинства. Точка зору дорослого і дитини в новелі Г.Уеллса «Чарівна крамниця»    

     Мета: простежити за своєрідністю сприй­няття подій героями твору; вияснити перевагу «слав­них хлопчиків»; виразно читати (зокрема в «ролях», коментоване читання) і емоційно сприймати уривки твору; навчити розуміти авторську фантазію в контексті жанру; дати оцінку моральним якостям, вчинкам персонажів;
     розвивати творчу уяву, навички зв’язного мовлення, спілкування, аналізу і систематизації навчального матеріалу, уміння висловлювати свою думку та обґрунтовувати її;
     виховувати повагу до літературної творчості, формувати бажання й уміння бачити дивовижне в житті, оптимістичне сприйняття світу, прагнення дарувати дива оточенню.
    Обладнання: підручники, портрет Герберта Уеллса, дидактичний матеріал.
    Тип уроку: комбінований.


                                                                                   Ці дорослі – такі дивні люди.
                                                                                             А. де Сент-Екзюпері
                                           
                                              Х і д  і  с т р у к т у р а  у р о к у

I.   Організаційний момент.
II.  Оголошення теми, мети, епіграфа уроку.
III. Актуалізація опорних знань.
   Робота з таблицею.


Що привернуло увагу Джипа у вітрині


Що купували у чарівній крамниці

Що принесли додому
«Яйце є – яйця нема»,
«Лялька, яка плаче, як жива»,
«Купи й дивуй друзів», «Монета є – монети нема»,
«Чарівна пляшка»
Чотири скляні кульки,
«Купи й дивуй друзів»,
«Яйце є – яйця нема»,
«Лялька, яка плаче, як жива»,
коробку з олов’яними солдатиками
У трьох коробках звичайні чудові олов’яні солдатики,
в четвертій – «кошеня, маленьке, біле, жваве кошеня, дуже веселе, з чудовим апетитом»

IV. Сприйняття і засвоєння учнями навчального матеріалу.
     1. Вступне слово вчителя.
    «Коли я оглядаюсь на дні дитинства, мені частіше всього пригадується якась таємниця, яка за­повнювала тоді собою і життя, і весь світ. Ця таємниця ховалась повсюди, і кожного дня найголовнішим пи­танням було: коли ми на неї нарешті натрапимо», — ділився спогадами індійський поет Рабіндранат Тагор.      
    І справді,  відкриття чекають на кожному кроці. Щаслива та людина, якій вдалося зберегти в собі захоплення світом, очікування дива, дар знаходити
радість, здавалось би в буденних речах. Герої оповідання Герберта Уеллса «натрапили» на таємницю — «Справжню чарівну крамницю», та як по-різному сприйняли вони подарунок долі!
     2. Робота в групах. Дослідження-характеристика літературного героя.
Завдання: простежити ланцюжок: Джип –звичайний хлопчик – «славний хлопчик» – голов­ний герой
І група
Джип — звичайний хлопчик, тому що:
1.  Побачивши незвичайну вітрину, взяв батька за палець і потяг до неї.
2.  У нього очі розбіглися, побачивши таку кількість чарівних речей.
3.  У звичайній крамниці він відразу поспішав до прилавку.
4.  Джbп був дуже схвильований; дивлячись на чари, щиро захоплювався.
5.  Радіє олов'яним солдатикам, грається ними.
ІІ група
Джип — «славний хлопчик», адже:
1. Успадкував материну_вихованість.
2. Не забував про інших.
3. Довірливо і чемно звертався до продавця.
4.  Був стриманим і не набридав благанням.
ІІІ група
  Саме Джип є головним героєм, адже зав­дяки йому:
1. Крамниця перестала бути міражем.
2. Батько побачив чари, в які давно перестав віри­ти.
  Герої гуртуються довкола Джипа, а саме:
1. Батько хоче зробити синові подарунок, та ос­терігається негативного впливу.
2. Продавець демонструє саме для Джипа фокуси, проводить огляд виставки, дарує чотири пакунки.
    3. Дослідницька робота.
    Складання порівняльної таблиці сприйняття дорослого та хлопчика під час огляду виставки


Зміна почуттів батька


Зміна стану сина
1. Байдужість.
2. Здивування.
  3. Задоволення.
4. Тривога.
5. Підозра й побоювання.
6. Обурення.
7. Нерозуміння.
1. Цікавість.
2. Подив.
3. Захоплення.
4. Схвильованість.
5. Радість.



Цитатна реконструкція таблиці


Зміна почуттів батька


Зміна cтану сина
1. «Але мені й на думку не спало завернути туди …».
2. « … у крамниці я цього не чекав».
3. « - Непогано! – кинув я, сміючись».
4. «Невдовзі я з невиразною тривогою і почуттям, дуже схожим на ревнощі, зауважив, що Джип ухопився за його палець …».
5. «Ця крамниця вже починала викликати в мене підозру і побоювання».
6. «Я обурено викинув її (кульку) на бруківку».
7. «Але нічого чарівного в них(солдатиках) я так і не помітив …»
1. «Джип уважно роздивився свою кульку, потім дві ті,що лежали на прилавку, і зрештою запитливо підвів очі на продавці …»
2. «…Це була чарівна крамниця, і тому Джип не поспішив одразу до прилавка, як бувало …».
3. «Хлопчик говорив дуже мало, але очі його були промовисті. Багатозначними були і його руки, що тримали біля грудей покупки. Джип стояв невимовно схвильований».
4.  «- Тату, а мені ця крамниця подобається!»
5. «Він не був наляканий, не був розгублений; його просто страшенно тішило те, як минув день …»

      4. Висновки.
      У творі показано зміну почуттів батька – людини прагматичної (його цікавить лише ціна), далекої від світу мрії і фантазії, в якому живе його син. Він багато в чому нагадує містера і місіс Бенкс з повісті П.Л. Треверс «Мері Поппінс».          Водночас автор зображає стан хлопчика, відкритого для див. Не випадково навіть у звичайнісіньких солдатиках він бачить чарівних.

V. Підсумки.
      1. Дискусія над проблемними запитаннями.
* Що, на вашу думку, символізував чортик, який приліпився до рукава роздратованого батька?
* Як можна пояснити вислів: «Кожен бачить навколо себе те, що сам хоче бачити»?
* Чому, на вашу думку, одні люди вміють бачити диво навіть у звичайних речах, а інші не помічають дивовижного й у незвичайному?
* Що символізує чарівна крамниця?
* Як ви гадаэте, чи стане Джип схожим на свого батька, коли виросте?
      2. Поетична хвилинка (виразне читання завчасно підготовленим учнем вірша В. Шефнера «Не привикайте к чудесам»).


Не привыкайте к чудесам –
Дивитесь им, дивитесь!
Не привыкайте к небесам,
Глазами к ним тянитесь.

Приглядывайтесь к облакам,
Прислушивайтесь к птицам,
Прикладывайтесь к родникам, -
Ничто не повторится.

За мигом миг, за шагом шаг
Впадайте в изумленье.
Всё будет так – и всё не так
Через одно мгновенье

VІ. Домашнє завдання.

Усний твір-роздум: «Моє розуміння фіналу твору»

Немає коментарів:

Дописати коментар